Kryefaqja Aktualitet MSH: 14 raste të reja me COVID-19 në vend

MSH: 14 raste të reja me COVID-19 në vend

0
Shpërndaje

14 raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit, ndërsa numri i personave që kanë humbur jetën shkon në 28.

“Janë testuar 264 persona të dyshuar me COVID-19, nga të cilët 14 janë konfirmuar pozitivë. Vijon hetimi epidemiologjik dhe gjurmimi i kontakteve në Krujë, ku janë zbuluar edhe 9 raste të tjera, në Tiranë 4 raste, mes të cilëve dhe një rast në instiucionin e vuajtjes së dënimit, si dhe një rast në Shkodër.

Deri në këto momente janë testuar 7015 raste të dyshuara dhe prej tyre janë të konfirmuar pozitivë me COVID-19, 726 raste.

Numri i personave që kanë humbur betejën me kornavirusin shkon në 28.

“Mëngjesin e sotëm ka ndërruar jetë një pacient 60-vjeçar në spitalin universitar “Shefqet Ndroqi, i konfirmuar me COVID19. 60-vjeçari R.K nga Tirana ishte i shtruar në reanimacion prej dy javës në spitalin “Shefqet Ndroqi” në gjendje shumë të rëndë shëndetësore.
Pacienti vuante nga disa sëmundje bashkëshoqëruese (Diabet Melitus, Kardiopatia Hipertensive, Nefropatia Diabetike, Obezitet)”.

Shtatë pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, ndërsa numri i pacientëve që marrin sherbim në të dyja spitalet Covid është 36.

“Gjatë 24 orëve të fundit, 7 pacientë të tjerë i janë shtuar listës së të shëruarve, duke e çuar numrin e të shëruarve nga COVID-19 në 410. Aktualisht në vendin tonë janë 288 persona të infektuar aktivë dhe siç shihet numri i të shëruarve është mbi më i lartë, tendecë që vazhdon prej disa ditësh.

“Në shërbimin infektiv aktualisht janë 30 të shtruar. 4 pacientë janë në terapi intensive. Në spitalin COVID 2 “Shefqet Ndroqi”, janë6 pacientë të shtruar. 2 pacientë janë në terapi intensive në gjendje të rënduar, katër pacientë ndodhen në pavion.

Harta zgjerohet në Krujë, Tiranë e Shkodër.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here