Kryefaqja Box 4 Mungesa e vitaminës C mund të bëhet shkaktare e disa sëmundjeve: Mësoni...

Mungesa e vitaminës C mund të bëhet shkaktare e disa sëmundjeve: Mësoni shenjat që tregojnë mungesë të saj

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: D.Bardhi

mungese vitamine CVitamina C është një nga vitaminat më esenciale për funksionimin normal të organizmit.ajo luan një rol të rëndësishëm në në ruajtjen e shëndetit të indeve lidhëse të trupit si dhe vepron si antioksidante. Kur trupi ka mungesë të vitaminës C mund të çojnë në komplikacione të shëndetit.

Vitamina C është jetike për sistemin imunitar, shëndetin e kockave dhe pa të trupi nuk është i aftë të thithë hekurin dhe proteina të tjera shumë të rëndësishme.

Ja cilat janë shenjat kryesore që tregojnë se keni mungesë të kësaj vitamine:

  • Ndjesi lodhje gjatë gjithë kohës
  • Ndryshime emocionale të pakuptueshme, si zemërim, ankth, mërzitje etj
  • Sistem i dobët imunitar, i paaftë për të luftuar viruset dhe bakteret
  • Ndjeshmëria ndaj infeksioneve dhe alergjive
  • Gjakderdhje nga mishërat e dhëmbëve
  • Shfaqja e papritur e të nxirave në trup edhe pse nuk jeni lënduar apo vrarë.

Vitaminën C e gjeni thuajse tek të gjitha frutat dhe perimet. Ju mund ta merrni atë edhe në suplemente shtesë.

Burimi: Mr Healthy Life

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here