Kryefaqja Aktualitet Ndiheni shpesh të etur? Ja çfarë tregon për shëndetin tuaj

Ndiheni shpesh të etur? Ja çfarë tregon për shëndetin tuaj

0
Shpërndaje
Etje, dehidratim
Mjekët kanë theksuar se shumë të rinj përjetojnë etje të tepërt, gjë që tregon për një problem shëndetësor të quajtur polidipsia

Nëse në pjesën më të madhe të kohës ndiheni tepër të etur, kjo mund t’ju duket normale, por ndonjëherë mund të jetë shkaku i një problemi shëndetësor.

Mjekët kanë theksuar se shumë të rinj përjetojnë etje të tepërt, gjë që tregon për një problem shëndetësor të quajtur polidipsia.

Dr Sanjay Agarwal, Shef i Departamentit të Mjekësisë dhe Diabetit, Ruby Hall Clinic, tha se etja e tepërt, e njohur si polidipsia, është një simptomë që nuk duhet të injorohet kurrë, veçanërisht tek të rinjtë.

Gjithashtu, mjekët thonë se etja është një nga simptomat kryesore të prediabetit.

Së bashku me etjen, ka edhe urinë te tepërt. Nëse pacienti ka etje, ne do të duhet të gjejmë shkakun pas saj. Paradiabeti mund të jetë një arsye dhe për ta konfirmuar, ne duhet të kontrollojmë nivelet e sheqerit në gjak“, shpjeguan mjekët.

Çfarë është prediabeti?

Prediabeti është një gjendje në të cilën nivelet e sheqerit në gjak të një personi janë të larta, por jo në masën që kualifikohet si diabet. Këto nivele e kalojnë normën, por bien nën pragun për diagnozën e diabetit.

Në prediabet, kur nivelet e sheqerit në gjak rriten, trupi përpiqet të eliminojë sheqerin e tepërt përmes urinës, duke çuar në humbje të ujit.

Ky proces rezulton në dehidratim të lehtë, duke shkaktuar etjen e shtuar tek individët e prekur.

Pse keni etje të tepërt?

Kuptimi i lidhjes midis etjes së tepërt dhe prediabetit është thelbësor për zbulimin e hershëm dhe masat parandaluese.

Kur nivelet e sheqerit në gjak rriten, veshkat punojnë për të eliminuar glukozën e tepërt duke e nxjerrë atë përmes urinës.

Ky proces, megjithatë, çon në rritjen e prodhimit të urinës, duke shkaktuar dehidratim dhe duke shkaktuar një ndjenjë të etjes ekstreme.

Në prediabet, reagimi i trupit ndaj insulinës mund të komprometohet, duke çuar në dëmtim të metabolizmit të glukozës.

Si rezultat, glukoza grumbullohet në gjak, duke nxitur veshkat ta heqin atë përmes urinës.

Ky cikël i rritjes së niveleve të glukozës dhe urinimit të tepërt mund të kontribuojë në etjen e vazhdueshme, e cila shpesh është një nga shenjat e hershme të gjendjes.

Sipas Dr Agarwal, ka shkaqe të tjera të etjes së tepërt tek rinjtë.

  • Dehidratimi: Kjo mund të shkaktohet nga mos pirja e mjaftueshme e lëngjeve, djersitja e tepërt ose temperatura.
  • Medikamentet: Disa medikamente, të tilla si diuretikët, mund të shkaktojnë etje të tepërt.
  • Diabeti: Kjo është një gjendje serioze në të cilën trupi juaj nuk prodhon insulinë të mjaftueshme ose nuk e përdor insulinën në mënyrë efektive.
  • Gjendje të tjera mjekësore: Disa kushte të tjera mjekësore, të tilla si sëmundja e veshkave ose sëmundja e mëlçisë, mund të shkaktojnë gjithashtu etje./IndiaToday

Përktheu për Gazetën Shëndeti, Griselda Ozuni.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here