Kryefaqja Box 2 Nga forcimi i imunitetit deri tek parandalimi i infeksioneve: Ja pse duhet...

Nga forcimi i imunitetit deri tek parandalimi i infeksioneve: Ja pse duhet konsumuar çaji i mentes çdo ditë

0
Shpërndaje

Çaji i mentes është një infuzion bimor i bërë nga gjethet e mentes dhe është përdorur gjerësisht në mjekësi. Shija e mentolit të këtij çaji është shumë tërheqës për shumë njerëz, duke e bërë këtë një nga varietetet më të njohura të çajit në botë.

Çaj i mentes është një mënyrë e shijshme, qetësuese dhe freskuese. Ndihmon për të përmirësuar tretjen dhe për të zvogëluar dhimbjen dhe inflamacionin. Gjithashtu relakson trupin dhe mendjen, kuron frymën e keqe, ndihmon në humbjen e peshës dhe forcon sistemin imunitar.

Si përgatitet çaji i mentes?

Çaji i Mentes është i lehtë për ta bërë në shtëpi, e gjitha që ju duhet është disa gjethe mente (të freskëta ose të thata) dhe ujë.

Shto ujë në një enë dhe lëre ujin deri në vlim ama jo të vrullshëm (të butë). Fikni nxehtësinë dhe shtoni gjethet e mentës në ujë të pijshëm. Mbaj fletët e zhytura për 5-10 minuta.

Vendoseni enën përsëri në nxehtësi dhe çoni temperaturën deri në vlim. Kullo ujin në një filxhan dhe kënaquni! Ju gjithashtu mund të shtoni sheqer ose mjaltë në çaj tuaj sipas shijes.

Përfitimet:

1.Lehtëson dhimbjet e kokës- Çaji i mentes ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve të kokës, migrenave dhe simptomave të tjera të lidhura me stresin. Është gjithashtu efektiv kundër dhimbjeve të kokës të shkaktuara nga një dietë e dobët. Jo vetëm çaji i gjetheve të mentes, por edhe aroma e vajit të mentes ndihmon në sigurimin e lehtësimit nga një dhimbje koke.

2.Redukton stresin – Sipas një artikulli botuar në Gazetën Farmaceutike të Kanadasë, të dyja si vetë mentja ashtu edhe vaji i mentes janë përdorur si agjentë antispasmodike në mjekësinë tradicionale. Natyra qetësuese natyrale e mentës ju ndihmon të merrni lehtësim të menjëhershëm nga stresi mendor. Çaji i mentes mund të zvogëlojë presionin e gjakut dhe temperaturën e trupit, duke ju lejuar të lëshoheni dhe të relaksoheni dhe të lini stresin tuaj të shkrihet. Kjo është pjesë e arsyes pse vaji i mentës është kaq popullor për aroma-terapinë.

3.Ndihmon për humbje peshe– Çaj i mentes ndihmon në humbje peshe. Sipas një studimi të Mary Koithan, mentja është një ndër barërat për tretje që përdoret në përgatitjen formulave për humbje peshe. Hulumtimet sugjerojnë se aroma e çajit të mentes mund t’ju ndihmojë të kontrolloni oreksin tuaj, kështu që ju mund të zvogëloni ngrënien e tepruar dhe më pas të parandaloni shëndoshjen.

4.Promovon gjumin– Studimet kërkimore sugjerojnë se çaji i mentes është përdorur për të përmirësuar gjumin. Është pa kafeinë, kështu që njerëzit që vuajnë nga modelet e ndjeshme të gjumit pëlqejnë të pinë këtë çaj relaksues para gjumit. Një filxhan çaji i mentes para shtratit, promovon gjumë të shëndetshëm dhe gjithashtu vepron si një relaksues i muskujve.

5.Lufton erën e keqe të gojës- Sipas një studimi të vitit 2014, aroma e fortë, mentol dhe cilësia antibakteriale e gjetheve të çajit organik mund të ndihmojnë për të përmirësuar erën e gojë. Elementi antibakterial vret mikrobet që mund të çojnë në halitozë, ndërsa mentoli në çaj tejkalon erën e keqe dhe lë frymën tuaj të freskët dhe të pastër!/BSot

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here