Kryefaqja Lajm kryesor Nga se shkaktohen dhimbjet gjatë urinimit tek femrat?

Nga se shkaktohen dhimbjet gjatë urinimit tek femrat?

0
Shpërndaje

Një sërë faktorësh mund të shkaktojnë djegie apo dhimbje gjatë urinimit te gratë dhe vajzat. Disa nga shkaqet më të përhapura janë:

  • Vaginiti: inflamacion i mukozës vaginale, me origjinë nga irritimi, infeksioni ose trauma të ndryshme.
  • Infeksionet e traktit urinar: infeksionet në fshikëzën e urinës ose uretër.
  • Infeksione seksualisht të transmetueshme (klamidia, gonorrea ose herpesi).
  • Problemet me veshkat (infeksion ose gurë në veshka).
  • Reaksioni ndaj sapunëve, parfumeve dhe produkteve të tjera të kujdesit personal.

Nëse ndieni dhimbje ose djegie kur urinoni, bëni një kontroll mjekësor që të zbuloni shkakun dhe të merrni trajtimin e duhur.

Burimi: JoTabu.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here