Kryefaqja Aktualitet Njihuni me shifrat marramendëse të mjekëve më të pasur në botë

Njihuni me shifrat marramendëse të mjekëve më të pasur në botë

0
Shpërndaje

Ja mjekët më të pasur në botë:

  • patrick-soon-shiongPatric Soon Shiong

Ky mjek sipërmarrës u kthye në bamirës duke bërë revolucion në trajtimin e kancerit. Ai konsiderohet si mjeku më i pasur në botë, me një vlerë neto rreth 12 miliard $. P.S.Shiong e ka shfrytëzuar pasurinë e tij për vepra të mira, duke ndihmuar në financimin e spitaleve të fëmijëve.

  • Tommy-FristThomas First

Ky mjek ka punuar si kirurg i forcave ajrore përpara se të punonte me babaën e tij në formimin e një spitali konglomerat. Thomas ka një vlerë neto prej mbi 7 miliard $

  • PhillipFrostPhillip Frost

Historia e këtij mjeku është interesante. Ndërsa nuk kishte praktikuar kurrë mjekësinë, dr.Philip mori doktoraturën e tij në mjekësi përpara se të mësonte dermatologjinë. Më vonë, ai do gjendej në një firmë farmaceutike të quajtur IVAX, të cilën e shiti për 7.8 miliard $. Taniështë kryetar i “Teva Farmaceutik” dhe ka një vlerë neto prej 3.8 miliard $.

  • WuyilingWu Yiling

W.Yiling ka praktikuar mjekësinë kineze për 11 vjet para se të bënte pasurinë e tij të vërtetë. Ai themeloi një kompani farmaceutike në vitin 1992 dhe shet ilaçe bimore për një gamë të gjerë sëmundjesh. Ky mjek ka një vlerë neto prej 1.7 miliardë $.

  • garymichelsonGray Michelson

Gray është i njohur për inteligjencën e tij, me mbi 250 patenta në pajisjet ortopedike, në instrumente dhe metoda të regjistruara në emrin e tij. Ai e mori pasurinë e tij prej 1.55 miliard $, pas një zgjidhje ligjore me “Medtronic”, mbi përdorimin e patentave të tij. Gray tashmë është një mbështetës i fortë për kafshët dhe ka krijuar çmimin “Michelson”, që të gjendet një mënyrë jo kirurgjikale për sterilizimin e maceve dhe qenve.

  • Dr.Phil_Phil Trego

P.Trego është diplomuar në psikologji dhe emisioni televiziv i tij “Dr Phil Show” është sot emisioni më i ndjekur televiziv. Me një pagë vjetore prej 80 milionë $ dhe një vlerë neto prej 280 milionë $, ky personalitet renditet në vendin e gjashtë në këtë listë.

  • jamesandrewsJames Andrews

Ndoshta është një nga mjekët e paktë në këtë listë që e ka krijuar pasurinë e tij duke e praktikuar mjekësinë. Dr. James është kirurg për atletët, i përket mjekësisë sportive dhe qendrës ortopedike. Ai ka një vlerë neto prej 100 milionë $.

  • Terry-DurbrowTerry Dubrow

Terry është një nga kirurgët plastikë më të kërkuar në qarkun “Orange” në Kaliforni. Koha e pritjes për të bërë një konsultë tek dr. Terry është 6 muaj dhe pasuria e tij neto është më shumë se 30 milionë $.

  • leonardhochsteinLeonard Hochstein

Një tjetër kirurg plastik renditet në listën e mjekëve më të pasur. Dr. Hochstein ka një vlerë neto prej 20 milion $ dhe është një nga kirurgët më të mirë plastikë në Majami.

  • RobertReyRobert Rey

Robert Rey është një tjetër kirurg plastik që ka një vlerë marramendëse në llogarinë e tij. Ai është i njohur në të gjithë Beverli Hillsin si një nga kirurgët më të mirë dhe ka një vlerë neto prej mbi 15 milionë $ në shfaqjet televizive.

Përshtati në shqip për “Shëndet+”: Daniela Bardhi

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here