Kryefaqja Femrat Nuk është vetëm shtimi në peshë! Këto janë 5 arsyet përse vëmë...

Nuk është vetëm shtimi në peshë! Këto janë 5 arsyet përse vëmë bark

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Vënia bark nuk është vetëm një problem estetik që ju privon ekspozimin e trupit kur dilni në plazh. Studime të shumta sugjerojnë se madhësia e belit është më e rrezikshme se e gjithë pesha trupore kur bëhet fjalë për shfaqjen e sëmundjeve të ndryshme. Dhjami i shumtë në pjesën abdominale dëmton organet dhe enët e gjakut, duke rritur kështu rrezikun për tension të lartë të gjakut, nivele të larta të kolesterolit, goditje në tru, sëmundje të zemrës, diabet, disa lloje kanceri, madje edhe demencë.

Disa njerëz e kanë më të vështirë se të tjerët kur bëhet fjalë për sheshimin e belit, dhe nuk ndodh vetëm për shkak të fatit të keq. Ja cilat janë disa nga arsyet të vërtetuara shkencërisht përse po vini bark! Disa prej tyre lidhen edhe me sëmundjet.

Shfletoni galerinë…

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here