Kryefaqja Aktualitet Nuk mund të luani me pandemisë/ Ja cili vend paralajmëron izolimin

Nuk mund të luani me pandemisë/ Ja cili vend paralajmëron izolimin

0
Shpërndaje

Një rekord i ri i rasteve me koronavirus është shënuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga maji. Sipas të dhënave janë regjistruar 6,634 infeksione të tjera krahasuar me 6,178 dje. Numri i viktimave gjithashtu u rrit lehtë, 40 në 24 orët e fundit kundrejt 37 të regjistruara dje, dhe rreth 42,000 që nga fillimi i pandemisë.

Në 24 orët e fundit, Izraeli ka numëruar 7,527 infeksione të reja me koronavirus. Pavarësisht izolimit, që do të zgjasë deri më 11 tetor, fundi i festave hebreje, Izraeli nuk po sheh përmirësim.

Në Francë gjithashtu vijon të rritet numri i infeksioneve. 16,096 persona u infektuan orët e fundit, një shifër alarmante. Kryeministri francez Jean Castex nuk përjashton mundësinë e një bllokimi të ri, nëse situata në vend përkeqësohet më tej. “Ju nuk luani me një epidemi,” i tha ai France 2, duke bërë thirrje për”përgjegjësi kolektive”.

“Mund të ketë një riizolim, pasi nëse nuk veprojmë mund të gjendemi në një situatë të ngjashme si në pranverë”.

Ndërkohë karnavalet në Rio de Janeiro, të planifikuara në shkurt të 2021, janë shtyrë për një kohë të papërcaktuar./Dritare.net

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here