Kryefaqja Box 5 Nuk po bini në peshë pavarësisht përpjekjeve? Ja si të aktivizoni hormonet...

Nuk po bini në peshë pavarësisht përpjekjeve? Ja si të aktivizoni hormonet e rënies në peshë

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip për gazetën “Shëndet+”: D.Bardhi

Balancimi i hormoneve dhe ekuilibri i rregullt i tyre është çelësi për çdo problem shëndetësor, përfshirë këtu edhe rënien në peshë. E vetmja mënyrë për të rënë në peshë është të aktivizoni metabolizmin dhe hormonet e rënies në peshë. Në këtë mënyrë ju do të humbisni kalori dhe do të digjni yndyrën.

Ja si të aktivizoni hormonet e rënies në peshë:

hormonet e pesheshFlini mjaftueshëm: gjumi rrit nivelin e leptinës, hormon ky mjaft i rëndësishëm për t’ju bërë të ndiheni më të gjallëruar e më të plotë. 7-8 orë gjumë do ta mbajnë nivelin e leptinës në nivelin e duhur.

Bëni aktivitet fizik: kjo është mënyra më e mirë për të rritur nivelin e hormoneve dhe për të djegur yndyrë. Aktiviteti fizik rrit metabolizmin gjithashtu.

Mos menjanoni vaktet dhe ushqimet: kur konsumoni çdo 2-3 orë, zorrët nxjerrin hormonet peptide1, peptide YY, glukagon dhe kolestoknin. Këto hormone mundësojnë nxitjen e sistemit tretës. Hani ushqime të pasura me proteina si vezë, mish pule, peshk etj.

Hani ushqime deti: janë të pasura me jod dhe kontrollojnë nivelin e kalorive që djegin. Nëse nuk merrni jod të mjaftueshëm në baza ditore, atëherë keni më shumë shanse për të shtuar në peshë.

Burimi: Organic Life

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here