Kryefaqja Aktualitet OBSH: Omicron infekton vetëm pjesën e sipërme të trupit

OBSH: Omicron infekton vetëm pjesën e sipërme të trupit

0
Shpërndaje

Më shumë prova po dalin se varianti i koronavirusit Omicron po prek traktin e sipërm respirator, duke shkaktuar simptoma më të buta se variantet e mëparshme dhe duke rezultuar në një “shkëputje” në disa vende midis numrit në rritje të rasteve dhe shkallës së ulët të vdekjeve, tha një zyrtar i Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

“Ne po shohim gjithnjë e më shumë studime që tregojnë se Omicron po infekton pjesën e sipërme të trupit. Ndryshe nga variantet e tjera, që sulmonin mushkëritë duke shkaktuar pneumoni të rëndë,” u tha gazetarëve me bazë në Gjenevë menaxheri i incidentit të OBSH-së, Abdi Mahamud. “Mund të jetë një lajm i mirë, por ne me të vërtetë kërkojmë më shumë studime për ta vërtetuar këtë”.

Që kur varianti me mutacion të madh u zbulua për herë të parë në nëntor, të dhënat e OBSH-së tregojnë se ai është përhapur shpejt dhe është shfaqur në të paktën 128 vende, duke paraqitur dilema për shumë kombe dhe njerëz që kërkojnë të rinisin ekonomitë dhe jetët e tyre pas gati dy vitesh ndërprerjesh të lidhura me COVID. Megjithatë, ndërsa numrat e rasteve janë rritur në rekorde të të gjitha kohërave, nivelet e shtrimit në spital dhe të vdekjeve janë shpesh më të ulëta se në fazat e tjera të pandemisë.

“Ajo që ne po shohim tani është, shkëputja midis rasteve dhe vdekjeve,” tha ai.

Vërejtjet e tij mbi rreziqet e reduktuara të sëmundjeve të rënda tingëllojnë me të dhëna të tjera, duke përfshirë një studim nga Afrika e Jugut, i cili ishte një nga vendet e para ku u zbulua Omicron. Megjithatë, Mahamud dha gjithashtu një notë të kujdesshme, duke e quajtur Afrikën e Jugut një “rast i jashtëzakonshëm” pasi ajo ka një popullsi të re, ndër faktorët e tjerë.

Dhe ai paralajmëroi se transmetueshmëria e lartë e Omicron nënkuptonte se ai do të bëhej dominues brenda javësh në shumë vende, duke paraqitur një kërcënim për sistemet mjekësore në vendet ku një pjesë e lartë e popullsisë mbetet e pavaksinuar.

Ndërsa Omicron dukej se po u rrëshqiste antitrupave të kaluara, provat po shfaqeshin se vaksinat COVID-19 ende ofronin njëfarë mbrojtjeje, duke nxjerrë një shtyllë të dytë të përgjigjes imune nga qelizat T, tha Mahamud. “Parashikimi ynë është se mbrojtja nga shtrimi i rëndë në spital dhe vdekja (nga Omicron) do të vijojë”, tha ai, duke thënë se kjo vlen edhe për vaksinat e zhvilluara nga Sinopharm dhe Sinovac që përdoren në Kinë, ku rastet e Omicron mbeten shumë të ulëta.

“Sfida nuk ka qenë vaksina, por vaksinimi dhe arritja e atyre popullatave vulnerabël”.

I pyetur nëse ishte e nevojshme një vaksinë specifike për Omicron, Mahamud tha se ishte shumë herët për të thënë, por shprehu dyshime dhe theksoi se vendimi kërkon koordinim global dhe nuk duhet t’u lihet prodhuesve të vendosin vetëm.

“Ju mund të vazhdoni me Omicron dhe të vendosni të gjitha vezët tuaja në atë shportë dhe mund të shfaqet një variant i ri që është më i transmetueshëm ose më imun-evaziv,” tha ai, duke shtuar se një grup teknik i OBSH-së kishte mbajtur takime të fundit për përbërjen e vaksinës. Mënyra më e mirë për të reduktuar ndikimin e variantit do të ishte përmbushja e qëllimit të OBSH-së për të vaksinuar 70% të popullsisë në çdo vend deri në korrik, në vend që të ofrohen doza të treta dhe të katërta në disa vende, tha ai.

Ndërsa numri i rasteve për shkak të Omicron është rritur, disa vende, përfshirë Shtetet e Bashkuara, kanë shkurtuar periudhat e izolimit ose karantinës në një përpjekje për të lejuar njerëzit asimptomatikë të kthehen në punë ose në shkollë. Mahamud tha se udhëheqësit duhet të vendosin bazuar në fuqinë e epidemisë lokale, duke thënë se vendet perëndimore me numër shumë të lartë të rasteve mund të konsiderojnë shkurtimin e periudhave të izolimit për të mbajtur funksionimin e shërbimeve bazë.

Sidoqoftë, vendet që e kanë mbyllur kryesisht atë do të bënin më mirë të ruanin periudhën e plotë të karantinës 14-ditore. “Nëse shifrat tuaja janë shumë të vogla, më mirë investoni për ta mbajtur atë numër shumë, shumë të ulët.”, tha ai.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here