Kryefaqja Box 5 Pamje të tmerrshme/ Ja çfarë i shkakton diabeti trupit

Pamje të tmerrshme/ Ja çfarë i shkakton diabeti trupit

0
Shpërndaje

Përshtati për gazetën “Shëndet+”: Blertina Koka

Diabet1

Këto pamje shokuese tregojnë se sa i dëmshëm është për trupin konsumimi i tepërt i sheqerit. Fotot janë realizuar për të paralajmëruar njerëzit nga rreziku i madh që vjen nga sheqeri i tepërt.

Shumë njerëz mendojnë se sheqeri i tepërt shkakton vetëm shtim në peshë dhe prishje të dhëmbëve, por nuk e dinë se diabeti i tipit 2 i shkaktuar nga konsumimi i tepërt i sheqerit çon në pasoja më të rënda. Sëmundjet fillojnë të shfaqen kur trupi bëhet i ndjeshëm ndaj insulinës dhe hormonet fillojnë të shpërndajnë sheqerin në gjak. Kështu nivelet e sheqerit në gjak fillojnë të rriten, ndërsa gjaku fillon të mpikset.

Diabet4

Meqë diabeti ul sistemin imunitar, rritet rreziku për zhvillimin e ulcerës, gangrenës, helmimit në gjak dhe infeksionit të kockave. Në raste më të këqija, mund të çojë në prerje të gjymtyrëve.

Organizata Botërore e Shëndetit parashikon që, deri në vitin 2030, diabeti do të jetë shkaktari i shtatë i vdekjeve. Vitin e kaluar, 1.5 milionë vdekje janë shkaktuar vetëm nga diabeti.

Diabet3

Diabet2

Diabet1

Burimi: Daily Mail / https://shendeti.com.al/

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here