Kryefaqja Kuzhina Pastico me pene integrale dhe mish të grirë

Pastico me pene integrale dhe mish të grirë

0
Shpërndaje

Blerina Bombaj, dietologe

Përbërësit

 • 1 kokërr qepë të grirë hollë
 • 1 thelb hudhër
 • Pak arrë moskat
 • 100gr mish të grirë
 • 200gr kërpudha (porcini, kantarel ose shampinjon)
 • 400ml qumësht pa yndyrë
 • 1 kokërr vezë
 • 50gr djathë dele kaçkavall
 • 50ml vaj ulliri
 • Majdanoz

Përgatitja

 1. Përgatisim kimën me qepën, hudhrën, arrën moskat. E gatuajmë deri sa të shkriftohet mishi.
 2. Shtojmë kërpudhat dhe pak lëng perimesh, dhe i lëmë të ziejnë.
 3. Ziejmë makaronat duke i lënë pak të forta, dhe i shtrojmë në tepsi.
 4. Pasi ftohet pak kima, rrahim vezët me qumështin në një tas më vete dhe ja shtojmë makaronave përsipër.
 5. I pjekim ne 180grade për rreth 30minuta.

Shënim: në këtë recetë janë përdorur makaronat Garofalo, të cilat janë integrale dhe të certifikuara bio.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here