Kryefaqja Lajm kryesor Përmbajtja e ushqimeve në hekur dhe kalcium

Përmbajtja e ushqimeve në hekur dhe kalcium

0
Shpërndaje

Hekuri dhe kalciumi janë ndër mineralet më kyçe për rritjen e shëndetshme të fëmijëve. Veçanërisht hekuri, është ndër mineralet mungesa e të cilit është mjaft e përhapur në këtë popullatë dhe mjaft e rrezikshme. Një fëmijë i moshës 1-3 vjeç duhet të marrë nëpërmjet ushqimit 7mg hekur, ndërsa një fëmije i moshës 4-8 vjeç nevojitet 10mg hekur çdo ditë. Sa i përket kalciumit, mineralit që lidhet drejtpërdrejtë me shëndetin e kockave, fëmijët nevojiten 700 – 1000 mg/ditë respektivisht për moshat 1-3 vjeç dhe 4-8 vjeç.

Përmbajtja e hekurit për çdo 100gr nga ushqimet e mëposhtme:

 • Kakao i hidhur – pluhur – 14,4gr
 • Mëlçi viçi – 11,2gr
 • Fasule – 9gr
 • Thjerrëza – 8gr
 • Kikirikë – 7,3gr
 • Qiqra – 6,4gr
 • Midhje – 5,8gr
 • Tërshërë – 5,2gr
 • E verdha e vezës – 4,9gr
 • Peshk koce – 4,3gr
 • Peshk levrek – 4,1gr
 • Kumbulla vishnje te thata – 3,9gr
 • Mel – 3,5gr
 • Rrush i thatë – 3,3gr
 • Mish vici, fileto – 3,1gr
 • Stika pishe – 2gr
 • Karkaleca – 1,8gr

Përmbajtja e kalciumit për çdo 100gr nga ushqimet e mëposhtme:

 • Parmixhano – 1159mg
 • Sherbelë – 600mg
 • Rozmarine – 370mg
 • Rukola – 309mg
 • Gjizë lope – 295mg
 • Borzilok – 250mg
 • Bajame – 240mg
 • Fiq të thatë – 186mg
 • Spinaq – 170mg
 • Mocarela – 160mg
 • Lajthi – 150mg
 • Kallamar/oktapod – 144mg
 • Fasule – 135mg
 • Arra – 131mg
 • Qumësht lope – 125mg
 • Kajsi të thata – 86mg
 • Rrush i thatë – 78mg

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here