Kryefaqja Lajm kryesor Problemet shëndetësore që mund të dëmtojnë veshkat

Problemet shëndetësore që mund të dëmtojnë veshkat

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Sëmundja kronike e veshkave

Kur probleme shëndetësore (si diabeti) prekin veshkat, mund të shkaktojnë sëmundje kronike të veshkave. Ky është një dëmtim i përhershëm që mund të përkeqësohet me kalimin e kohës. Nëse janë aq të dëmtuara sa nuk mund të funksionojnë, atëherë është edhe faza e fundit e sëmundjes së veshkave. Trajtimi zakonisht në këtë rast është dializa – një pajisje kryen punën që normalisht duhet ta kryenin veshkat – ose transplanti – kur merr një veshkë të shëndetshme nga një dhurues.

Nga diabeti, kolesteroli dhe tensioni i lartë i gjakut, deri tek kanceri,ja cilat janë disa nga problemet shëndetësore dhe sëmundjet e rënda që mund të shkaktojnë dëmtim të veshkave. Shfletoni galerinë…

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here