Kryefaqja Box 5 Pyet mjekun: A hiqen dhëmballët e pjekurisë?

Pyet mjekun: A hiqen dhëmballët e pjekurisë?

1
Shpërndaje

Përshëndetje. Desha të bëj një pyetje pasi jam konfuze. A hiqen dhëmballët e pjekurisë? Unë insistoj të mos i heq, por prindërit e mi thonë që duhen hequr. Faleminderit.dentist

Përgjigjet mjekja stomatologe, Laureta Koçi

Me ligj, megjithëse tek ne nuk funksionon, çdo gjë që bën, duhet ta justifikosh. Ja bëre këtë ndërhyrje pacientit, për çfarë? Dhëmballët e syrit hiqen kur shkaktojnë infeksione të vazhdueshme, domethënë ajo dhëmballë nuk ka vend ku të dalë dhe herë pas here infektohet.

Detyrimisht duhet ta heqësh. Kjo është një nga arsyet pse hiqen dhëmballët e syrit. Arsye tjetër mund të jetë keqpozicionimi. Ajo del, por del në një vend të keq.

Të gërvisht faqen, të kafshon gjuhën, mund të jetë në pozicion të tillë që mbledh ushqimet. Mund të ndodhë që të jenë të shtrira dhe godasin dhëmbët e tjerë.

1 Koment

  1. Pershendetje, jam 24 vjeq dhe kam dhimbje te pa durueshme ne anen e maj te ne pjese e poshtme te gojes, esht duke dal dhëmbi i fundit qe dalin zakonisht pas moshes 20 vjeq, mirpo qe 4 dite nuk mund ta hap gojen rime vetem se 15% ngase me dhemb dhe nuk mund te ha kto dit, si tja bej,a eshte normale nese me eshte bllokuar keshtu goja apo jo.
    Jam duke perdorur antibiotik dhe pracetomol.
    Nje keshille nese ka mundesi.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here