Kryefaqja Shendeti a-z G Pyet mjekun: Kur duhet bërë vaksina anti-grip?

Pyet mjekun: Kur duhet bërë vaksina anti-grip?

0
Shpërndaje

Kur duhet bërë vaksina e gripit?

Përgjigjet Kozeta Hoxha, mjeke infeksioniste në Poliklinikën e Specialiteteve Nr. 1, Tiranë.

Vaksinimi bëhet zakonisht në vjeshtë, para shfaqjes së gripit të parë, rreth dy ose tre javë para se të mendohet se mund të bjeri gripi në popullatë, pasi vetë vaksina që të veprojë  (ta bëjë trupin imun) do të paktën 1 deri në 2 javë. Ka dhe një periudhë tjetër që bëhet, në pranverë, por që, më tepër se grip, në këtë periudhë kemi problemin e alergjive nga lulet dhe poleni./ Shendeti.com.al

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here