Kryefaqja Dieta Pyet mjekun: Vuaj nga refluksi gastro-ezofageal, çfarë më këshilloni?

Pyet mjekun: Vuaj nga refluksi gastro-ezofageal, çfarë më këshilloni?

0
Shpërndaje

Përshëndetje! Vuaj nga refluksi gastro-ezofageal, a mund të më këshilloni ndonjë dietë të përshtatshme?

Përgjigjet Klerida Shehu, mjeke gastro-hepatologe.

Këta pacientë duhet të konsumojnë sa më pak kafe, duke qenë se kafeina është një ndër faktorët predispozues të refluksit gastro-ezofageal, pa harruar dhe çokollatat që duhet t’i shmangin sa më shumë. Duhanin dhe alkoolin gjithashtu duhet t’i shmangin pasi japin dëmtim të mukozës, qoftë të ezofagut, qoftë të stomakut, ndaj u rekomandohet ta rrallojnë sa më shumë, ose ta ndërpresin fare.

Duhet të shmangin gjërat e yndyrshme, pikantet, salcerat dhe ushqimet me shumë erëza, të cilat nga ana e tyre vetëm do e agravonin më shumë situatën.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here