Kryefaqja Box 4 Qofte me patate dhe thërrime buke, ja si t’i përgatisni

Qofte me patate dhe thërrime buke, ja si t’i përgatisni

0
Shpërndaje

Blertina Koka / Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’:

Përbërësit

 • Patate të ëmbla, të qëruara dhe të grira
 • 1/3 kupë me thërrime buke
 • 1/3 kup majdanoz, e copëtuar
 • 1 lugë gjelle rozmarinë, e copëtuar
 • 2 thelpinj hudhre, të copëtuara
 • ¼ lugë çaji pluhur qepe, ose qepë të prerë shumë imët
 • ½ lugë çaji kripë1/4 lugë çaji piper i zi
 • 1 vezë

Përgatitja

 • Ngrohni sobën në 200°C.
 • Grini patatet e ëmbëla.
 • I vendosni në një tas dhe hidhni ¼ lugë çaji kripë. Përzieni mirë dhe e lini ashtu për 20 minuta derisa të fillojë të lëshojë lëng.
 • Më pas i kaloni patatet e ëmbla në një copë të pastër dhe kulloni ujin.
 • Merrni një tas dhe hidhni në të patatet e ëmbla, thërrimet e bukës, majdanozin, rozmarinën, qepën, hudhrën, pjesën e mbetur të kripës, piperin dhe vezën, dhe përzieni mirë derisa të formohet një masë homogjene.
 • Më përzierjen e përgatitur formoni qofte të vogla dhe i vendosni në një tepsi.
 • I piqni për 20-24 minuta.
 • Mund t’i shërbeni me salcë sipas dëshirës.

Ju bëftë mirë!/ https://shendeti.com.al/

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here