Kryefaqja Box 4 Qumësht me mjaltë çdo mëngjes dhe ja përfitimet shëndetësore që do merrni

Qumësht me mjaltë çdo mëngjes dhe ja përfitimet shëndetësore që do merrni

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Daniela Burnazi

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm, mos e mënjanoni asnjëherë këtë vakt sepse ju ndihmon ta filloni me energji ditëm. Një mëngjes ideal do ishte qumështi me mjaltë.

Në këtë postim do t’ju paraqesim efektet pozitive nëse konsumoni qumësht me mjaltë esëll në mëngjes.

Kujdesi për lëkurën
Edhe mjalti, edhe qumështi kanë veçori antimikrobike. Kjo veçori bëhet edhe më e mirë kur këta dy përbërës përzihen. Shumë mjete për pastrimin e fytyrës bëhen me ndihmën e qumështit dhe mjaltit.

Ngadalëson plakjen
Hulumtimet kanë treguar se qumështi dhe mjalti veprojnë në tërë trupin dhe jo vetëm në lëkurë ku duket më shumë plakja.

Ndihmon në tretje
Një gotë qumësht i ngrohtë me 2 lugë mjaltë do të ndihmojnë tek kapsllëku, fryrja dhe sëmundjet e zorrëve.

Sëmundjet respiratore
Qumështi i ngrohtë është ilaç i shkëlqyeshëm për ftohjen dhe kollën, sikurse edhe mjalti. Nëse i bashkojmë veçoritë e tyre, do të përfitojmë ilaç të shkëlqyeshëm.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here