Kryefaqja Box 4 Reagojnë mjekët: Po mbartim në kurriz shkarkesat psikike të një populli të...

Reagojnë mjekët: Po mbartim në kurriz shkarkesat psikike të një populli të dëshpëruar

0
Shpërndaje

qsut1Rasti i kirurgut të Durrësit që u dhunua nga të afërmit e një pacienti ngjalli jo pak reagime midis bluzave të bardha. Këta të fundit u solidarizuan me mjekun e dhunuar.  Tritan Kalo, mjek infeksionit pranë QSUT-së thekson faktin se “nuk duhet të kujtohemi për asnjë çast të dalim në përkrahje të kolegëve, vetëm kur ndodhin ngjarje të tilla aspak të pëlqyeshme” dhe se “dinjitetin e kemi fituar përditë me punë vetëmohuese dhe politikbërësit tanë nuk munden për asnjë çast ta nëpërkëmbin atë”.

Lidhur me deklaratën e Ministrisë së Shëndetësisë e cila u shpreh se dënonte ashpër dhunën ndaj bluzave të bardha ka reaguar Gëzim Xhepa, pedagog i Fakultetit të Mjekësisë e njëkohësisht kirurg plastik pranë QSUT-së. Ai thekson faktin se e njëjta ministri, që me të ashtuquajturën luftë antikorrupsion inkurajon dhunimin e gryksëve të bardha, aktualisht kërkon vendosjen e drejtësisë”. “Deri kur, si komunitet profesional do të pranojmë dhunimin dhe denigrimin nga të gjithë ngjyrat politike dhe do të mbartim në kurriz shkarkesat psiqike të një populli të dëshpëruar” .

 Përgatiti për “Shëndet+”: Denisa Canameti

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here