Kryefaqja Kuzhina Recetë gatimi: Makarona me Pesto borziloku

Recetë gatimi: Makarona me Pesto borziloku

0
Shpërndaje

Nga Blerina Bombaj, dietologe

Makarona me Pesto Borziloku

1/4 kupë stika pishe

1 thelpi hudhër, e grirë

1/3 kupë djath parmixhano

2 kupa gjethe borziloku

1/2 kupë bizele

1/4 kupë vaj ulliri

1/2 lugë caji kripë

Piper i zi, sipas shijes

225gr. makarona

Vendosini stikat e pishës në furrë, përreth 10-12 minuta, në 150gradë.  Bëni bashkë, në një mikser, stikat e pishës, borzilokun, hudhrën, djathin parmixhano, bizelet dhe vajin e ullirit. Lërini derisa të jenë grirë. I shtoni edhe 1/4 kupë ujë. Në fund, marinojeni me kripë e piper të zi.

Pasi të keni gatuar makaronat sipas udhëzimeve në paketim, i kulloni dhe i bashkoni me salcën e përgatitur më parë.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here