Kryefaqja Aktualitet Shkaqet e bursitit dhe faktorët e rrezikut

Shkaqet e bursitit dhe faktorët e rrezikut

0
Shpërndaje

Bursiti është pezmatim ose acarim i qeses së bursës. Këto qese i keni në të gjithë trupin tuaj. Ata janë të mbushur me lëng që ndihmon në lehtësimin e fërkimit midis indeve si kocka, muskujt, tendinat dhe lëkura. Bursiti është i zakonshëm rreth nyjeve kryesore si supe, bërryl ose gju.

Shkaqet e bursitit dhe faktorët e rrezikut

Bursiti është i zakonshëm tek të rriturit, veçanërisht pas moshës 40 vjeç.

Zakonisht shkaktohet nga presioni i përsëritur në një zonë ose duke përdorur shumë një nyje. Aktivitetet me rrezik të lartë përfshijnë kopshtarinë, zdrukthtari, lopata, pikturë, pastrim, tenis, golf, ski dhe hedhje. Ju gjithashtu mund të merrni bursit duke qëndruar ulur ose qëndruar në mënyrë të gabuar për një kohë të gjatë në punë ose në shtëpi, ose duke mos u zgjatur mjaftueshëm para se të ushtroni. Lëndimi i papritur ndonjëherë mund të shkaktojë bursit.

Ndërsa plakeni, tendinat nuk janë në gjendje të trajtojnë stresin gjithashtu. Ata janë më pak elastikë dhe copëtohen më lehtë.

Nëse ka një problem me strukturën e një kocke ose të përbashkët (të tilla si këmbët me gjatësi të ndryshme ose artriti në një nyje), kjo mund të shkaktojë më shumë stres në një bursë, duke shkaktuar bursit. Reagimet ndaj ilaçeve dhe stresit ose inflamacionit nga gjendje të tjera, të tilla si artriti reumatoid, përdhes, artrit psoriatik ose çrregullime të tiroides, gjithashtu mund të rrisin rrezikun tuaj.

Llojet e Bursitit

Bursiti mund të ndikojë në:

 • Bërryl
 • Sup
 • Ijë ose kofshë
 • Fundshpinë
 • Gjunjë
 • Tetiva ose thembra e Akilit

Simptomat e Bursitit

Dhimbja është simptoma më e zakonshme e bursitit. Simptoma të tjera mund të jenë gjithashtu:

 • Ngurtësi
 • Fryrje
 • Skuqje

Telefononi mjekun tuaj nëse keni:

 • Ethe
 • Ënjtje, skuqje dhe ngrohtësi në zonë
 • Sëmundje e përgjithshme ose më shumë se një zonë që dhemb
 • Problem në lëvizjen e nyjes

Këto mund të jenë shenja të një infeksioni ose një problemi tjetër që ka nevojë për kujdes mjekësor menjëherë.

Parandalimi i Bursitit

Ju nuk mund ta parandaloni gjithmonë bursitin, por disa hapa mund të ulin rrezikun tuaj.

Nëse merreni me sport, përziejini gjërat në mënyrë që të mos bëni të njëjtat lëvizje gjatë gjithë kohës. Ngrohuni dhe shtrihuni para se të luani dhe përdorni gjithmonë formën e duhur.

Filloni ngadalë dhe lehtë kur jeni duke provuar një ushtrim ose sport të ri. Ndërsa ndërtoni forcë, mund të përdorni më shumë forcë dhe të bëni lëvizjen më shpesh.

 • Mos rrini në qetësi për një kohë të gjatë.
 • Bëni pushime shpesh kur bëni të njëjtat lëvizje pa pushim.
 • Mbani një peshë të shëndetshme trupore.
 • Nëse diçka ju dhemb, ndaloni së bëri atë dhe kontrolloni me mjekun tuaj.

Diagnoza e Bursitit

Mjeku do t’ju pyesë për simptomat tuaja dhe do të bëjë një ekzaminim fizik për të parë nëse nyja është e fryrë. Ju gjithashtu mund të keni teste, duke përfshirë:

 • Testet e imazherike. Rrezet X mund të përjashtojnë probleme të tjera që mund të shkaktojnë dhimbje. MRI dhe ultrazëri i japin mjekut tuaj një imazh të artikulacionit tuaj.
 • Testet laboratorike. Mjeku juaj mund të përdorë një gjilpërë për të marrë pak lëng nga bursa juaj dhe për ta provuar për shenja të infeksionit./WebMed

 

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here