Kryefaqja Lajm kryesor Shkon në 427 numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri

Shkon në 427 numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Arlinda Rexhmati

Numri i viktimave nga koronavirusi i ri 2019 – CoV në Kinë vazhdon të rritet. Sipas raportit të Komisionit Kombëtar të Shëndetit në Kinë, numri i viktimave ka shkuar në 427 persona, prej tyre 64 vetëm të hënën. Ndërkohë numri i të infektuarve ka shkuar në 20,629 persona.

Ndërsa, deri tani, kanë dalë nga spitali në gjendje të mirë shëndetësore 635 persona.

Në Hong Kong është regjistuar edhe viktima e parë nga koronavirusi dhe bëhet fjalë për një 39-vjecar, i cili kishte udhëtuar disa ditë më parë në qendën e shpërthimit të virusit, Wuhan.

Një sërë vendesh kanë vendosur kufizime udhëtimesh duke u mohuar hyrjen vizitorëve që vijnë nga Kina, ose që kanë qenë atje. Disa kanë ndërprerë fluturimet drejt Kinës, pavarësisht se autoritetet ndërkombëtare të shëndetësisë paralajmëruan kundër masave të tilla. Pekini ka kritikuar valën e kufizimeve, duke akuzuar qeveritë e huaja se po shpërfillin udhëzimet zyrtare.

Burimi: CNN

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here