Kryefaqja Femrat Si mund t’i përballoj problemet që shkakton cikli menstrual?

Si mund t’i përballoj problemet që shkakton cikli menstrual?

0
Shpërndaje
  • Limitoni kripën, yndyrën dhe sheqerin që merrni nga ushqimet, konsumoni më shumë fruta dhe perime.
  • I hani vaktet në kohë dhe diçka të lehtë çdo 2-3 orë.
  • Kujdesuni për higjienën personale, duke përfshirë larjet ditore me ujë të ngrohtë.
  • Bëni trajtime të tilla që mund të ndihmojnë në përmirësimin e humorit, si joga, qetësi apo ecje.
  • Masazhoni muskujt abdominalë (të barkut) dhe fundin e shpinës, gjithashtu bëni ushtrime fizike të thjeshta.
  • Përdorni qetësues të caktuar për të lehtësuar dhimbjet e menstruacioneve apo edhe qetësues natyralë, siç janë: çaji bimor, majdanozi, gjethe luleshtrydhesh, orkide, kanellë apo pije të tjera të ngrohta, si nenexhik i zier.

Burimi: JoTabu.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here