Kryefaqja Lajm kryesor Si po e dëmton trupin tensioni i lartë i gjakut

Si po e dëmton trupin tensioni i lartë i gjakut

0
Shpërndaje

Dëmtim të arterieve

Arteriet duhet të jenë të forta, elastike dhe fleksible për të qarkulluar lehtësisht gjakun nga mushkëritë dhe zemra, nga ku marrin oksigjenin, në organe dhe inde të tjera. Tensioni i lartë i gjakut ushtron shumë presion në muret arteriale. Kjo shkakton dëmtim të tyre përbrenda dhe formim të pllakës bakteriale. Pllaka bakteriale ngushton arteriet, duke vështirësuar punën e tyre.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here