Kryefaqja Dieta Si po jua dëmton trupin sheqeri i tepërt

Si po jua dëmton trupin sheqeri i tepërt

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Ana e errët e sheqerit

Sheqeri është i ëmbël, por nëse e teproni me të mund të shkaktojë “kërdi” në shëndet. Të gjitha ushqimet si frutat, perimet, bulmeti dhe drithërat përmbajnë sheqer natyral. Trupi i absorbon ato ngadalë, kështu qelizat kanë furnizim të vazhdueshëm me energji. Sheqernat e shtuara, nga ana tjetër, vijnë në ushqimet dhe pijet e paketuara. Trupi nuk ka nevojë për asnjë sheqer të shtuar.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here