Kryefaqja Aktualitet Si të kuptoni që jeni infektuar me variantin Omicron?

Si të kuptoni që jeni infektuar me variantin Omicron?

0
Shpërndaje

Përhapja e variantit Omicron është një nga faktorët e rritjes së infeksioneve në gjithe Europen.. Nëse në të kaluarën Covid-i kishte një vijë më të përcaktuar për të njohur simptomat, tani është e vështirë të kuptosh që është Covid nëse nuk përdor ndihmën e një tamponi të shpejtë ose molekular.

Kjo sepse, në shumicën e rasteve, te personat e vaksinuar simptomat ngatërrohen dhe mbivendosen me ato të një ftohjeje ose gripi të zakonshëm dhe ne e dimë mirë se kjo është periudha e vitit kur virusi i gripit infekton më shumë. Simptomat e variantit Omicron maskohen edhe më shumë me ato të gripit, por çfarë ndryshon në të vërtetë mes varianteve? Të dhënat britanike na tregojnë se 41% e pozitiveve me Delta nuk nuhasin më shije dhe erë, ndërsa me Omicron përqindja është midis 12 dhe 23%.

Epidemiologët, siç raporton edhe gazeta Repubblica, sqaruan se varianti i ri shfaqet me rrjedhje hundësh, teshtitje, dhimbje koke, djegie fyti, dhimbje kockash dhe lodhje. Prandaj, paralajmërimi: Njerëzit që kanë këto shenja nuk duhet t’i nënvlerësojnë ato. Ata duhet të bëjnë një test që përfundimisht të izolohen dhe të mos infektojnë të tjerët. Simptomat janë sigurisht më të lehta se variantet e tjera, për disa faktorë: një mbi të gjitha, vaksinimi, i cili zbut efektet e sëmundjes së rëndë ose imunizimit të shumicës së njerëzve. Gjithashtu, krahasuar me fillimin e pandemisë, kategoritë më të prekura sot janë ato pediatrike (5/12 vjeç) dhe të rinjtë deri në 40 vjeç. Kini kujdes, megjithatë, virusi përhapet lehtësisht edhe në shtresat më të dobëta të popullsisë.

Një tjetër e dhënë se Omicron është më pak i rrezikshëm është fakti se ai prek rrugët e sipërme të frymëmarrjes (hundën dhe fytin) më shumë se mushkëritë, sipas studimit të Universitetit të Hong Kongut. Në laborator, në fakt, studiuesit kuptuan se kur bie në kontakt me qelizat njerëzore të indit bronkial, ai shumëzohet 70 herë më shpejt se Delta, ndërsa në qelizat e mushkërive replikimi ndodh shumë më ngadalë.

Kjo është arsyeja pse ai infekton më shumë: virusi largohet më lehtë nëse është i pranishëm në bronke, por nuk shkakton dëmin e madh që mund të shkaktojë në mushkëri.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here