Kryefaqja Mjekësi Alternative Si të parandaloni një infeksion të traktit urinar?

Si të parandaloni një infeksion të traktit urinar?

0
Shpërndaje
  • Pas urinimit apo jashtëqitjes, gjithmonë pastrohuni me letra higjienike nga para pas, që mbetje të jashtëqitjes të mos kalojnë në uretër.
  • Urinoni menjëherë pas kryerjes së marrëdhënieve seksuale
  • Para dhe pas kryerjes së marrëdhënieve seksuale lani organet gjenitale
  • Qëndroni larg produkteve higjienike si dush vaginal apo spray në pjesët intime
  • Mos e mbani urinën
  • Pini sa më shumë ujë
  • Bëni më shpesh dush dhe jo larje në vaskë
  • Mos përdorni asnjëherë antibiotikë pa rekomandimin e mjekut. Edhe në këtë rast, duhet të pyesni mjekun nëse nevojiten patjetër, dhe nëse keni infeksion bakterial (i vetmi që kurohet me antibiotikë).

Burimi: JoTabu.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here