Kryefaqja Aktualitet Sindroma e syrit të thatë

Sindroma e syrit të thatë

0
Shpërndaje
tharja e syrit

Ka dy arsye kryesore për sidromën e syrit të thatë. Ose sytë tuaj nuk prodhojnë lotë mjaftueshëm, ose lotët tuaj nuk rrinë mjaftueshëm për t’i mbajtur sytë të lagësht.

Kur sytë nuk prodhojnë lot mjaftueshëm

Një gjëndër në cepin e syrit e quajtur gjëndra lakrimale prodhon lotët tuaj. Normalisht, kjo gjëndër prodhon lagështi të mjaftueshme për të mbajtur syrin tuaj të shëndetshëm. Lotët pastrojnë pluhurin, gjithashtu mbrojnë syrin nga mikrobet dhe infeksionet.

Kur gjëndra lakrimale nuk prodhon mjaftueshëm lot, ajo shkakton tharje të syve. Ndryshe me terminologji mjekësore njihet si Keratoconjunctivitis sicca. Ju mund të përjetoni tharje të syve sepse sytë tuaj janë plakur dhe nuk janë në gjendje të prodhojnë lot si dikur.

Ju gjithashtu mund të përjetoni tharje të syve për shkak të një gjendjeje mjekësore, si:

 • Diabeti
 • Artriti rheumatoid
 • Lupus
 • Skleroderma
 • Sindromi Sjogren
 • Çrregullime të tiroides
 • Mungesa e vitaminës A

Ju gjithashtu mund ta përjetoni këtë si një efekt anësor i një ilaçi, si:

 • Antihistamines
 • Dekongestantët
 • Terapia e zëvendësimit të hormoneve
 • Ilaçet kundër depresionit
 • Ilaçe për presionin e gjakut
 • Ilaçe kundër akneve
 • Kontrolli i lindjes
 • Medikamente për sëmundjen e Parkinsonit

Ndonjëherë, gjëndrat lakrimale mund të kenë vështirësi në prodhimin e lotëve të mjaftueshëm pas operacionit të korrigjimit të shikimit me lazer. Kjo zakonisht largohet pas disa muajsh. Ju gjithashtu mund të përjetoni tharje të syve nëse inflamacioni ose rrezatimi dëmton gjëndrat tuaja lakrimale.

Kur lotët thahen

Kur lotët thahen shumë shpejt për të ndihmuar në mbrojtjen e syve, ju mund të keni sy të thatë avullues. Ndonjëherë kjo ndodh për shkak të një problemi me përbërjen e lotëve tuaj. Herë të tjera, ajo vjen nga ndryshimet në syrin tuaj ose mjedisin përreth.

Lotët kanë tre shtresa: një shtresë e jashtme me vaj, një në mes të holluar me ujë dhe një shtresë të brendshme mukusi. Shtresa e jashtme me vaj ndihmon që pjesa e mesme e ujshme të mos avullojë shumë shpejt. Mukoza shpërndan lot në mënyrë të barabartë mbi sipërfaqen e syrit tuaj. Një problem me ndonjë nga këto mund të shkaktojë tharje të syve.

Gjëndrat brenda qepallave tuaja të quajtura gjëndra meibomian prodhojnë vajin në lotët tuaj. Ndonjëherë ato bllokohen. Kur kjo ndodh, lotët tuaj nuk marrin mjaftueshëm vaj. Shtresa ujore e lotëve tuaj humbet mbrojtjen e saj dhe lotët tuaj avullojnë.

Kjo është e zakonshme tek njerëzit që kanë një gjendje të quajtur blefarit (inflamacion i qepallës) ose njerëzit me sëmundje të lëkurës si Rosacea.

Shkaqe të tjera

Ndonjëherë, tharja e syve ndodh sepse ju nuk mund ta mbani lagështinë në sy për një kohë të gjatë. Lotët nuk thahen. Ata thjesht largohen.

Arsyet për këtë përfshijnë:

 • Mjedisi përreth si era, tymi ose ajri i thatë
 • Nuk pulson mjaftueshëm, siç mund të ndodhë kur jeni duke parë ekranin ose duke lexuar
 • Problemet e qepallave si ektropion (qepallat tuaja kthehen nga jashtë) ose entropion (qepallat tuaja kthehen nga brenda). Ndonjëherë, sytë nuk mund të mbyllen plotësisht pas operacionit estetik të qepallave.
 • Nëse sipërfaqja e ekspozuar e syrit tuaj bëhet më e madhe, lotët tuaj mund ta kenë të vështirë ta mbulojnë atë. Kjo mund të ndodhë nëse keni probleme me tiroiden që i bëjnë sytë tuaj të fryhen, ose nëse keni një operacion në sy.

Burimi: WebMD.com

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here