Kryefaqja Box 3 Sindroma e zorrës së irrituar: simptomat dhe trajtimi

Sindroma e zorrës së irrituar: simptomat dhe trajtimi

0
Shpërndaje


Nga Daniela Burnazi

Sindroma e zorrës së irrituar (e quajtur ndryshe dhe zorra e trashë spastike) është një gjendje e cila shkakton tkurrje të muskujve të zorrës së trashë më shumë se në gjendje normale.

Simptomat kryesore të kësaj sëmundje janë:

  • Dhimbje barku dhe ngërçe
  • Gazra
  • Fryrje të barkut
  • Ndryshimet në jashtëqitje
  • Kapsllëk dhe/ose diarre

 

Trajtimet kryesore që mund t’i bëhen sindromes së zorrës së irrituar janë:

  • Shamngia e kafeinës
  • Dieta ushqimore me sa më shumë fibra
  • Shmangia e ushqimeve të thata, me shumë sheqer si dhe me laktozë.
  • Menaxhimi i stresit
  • Kujdesi me ilaçet që irritojnë zorrët.

Burimi: Majo Clinic

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here