Kryefaqja Aktualitet “Sputnik V”, pse Rusia i vuri këtë emër vaksinës kundër Covid 19?

“Sputnik V”, pse Rusia i vuri këtë emër vaksinës kundër Covid 19?

0
Shpërndaje

Pavarësisht debateve dhe mosbesimit që ka për të, zgjedhja e emrit nuk është një surprizë. Sipas “Ilsole24ore”, mjafton të keni lexuar një biografi ose të keni njohuri për presidentin rus që të kuptoni nostalgjinë e tij për Bashkimin Sovjetik.

Vaksina konsiderohet një ‘armë’ gjeopolitike ekonomike e jashtëzakonshme.

Vaksina është emërtuar Sputnik, si sateliti i parë artificial i dërguar në orbitën e tokës në 1957 çka shkaktoi përshpejtimin e amerikanëve në garën për hapësirën.

“Sputnik 1 ka intensifikuar kërkimin hapësinor në të gjithë botën”, lexohet në faqen zyrtare të vaksinës.

“Vaksina e re ruse kundër COVID-19 ka krijuar një “moment Sputnik” për komunitetin botëror. Ndaj vaksina është emërtuar Sputnik V” shpjegohet aty, në disa gjuhë të botës, përfshirë atë angleze, kineze, spanjolle, franceze apo arabe./BalkanWeb

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here