Kryefaqja Aktualitet Studimi britanik: Mbipesha, rrezik për të prekurit me COVID – 19

Studimi britanik: Mbipesha, rrezik për të prekurit me COVID – 19

0
Shpërndaje

Studiues të shërbimit shëndetësor britanik tregojnë se mbipesha është faktor risku për personat që preken me koronavirus. Të dhënat në revistën “Obeziteti” tregojnë se 75% e personave në terapi intensive janë mbipeshë.

Informacionëet e deritanishme nxjerrin në pah faktin se komplikacionet e mëdha lidhen me peshën e lartë të individëve. Krahas kësaj, personat me kilogramë të tepërt krijojnë probleme me zemrën, veshkat dhe diabetin.

“ Edhe 10 vjet më parë me gripin pandemik H1N1, subjektet më të rrezikuara dhe me përqindje të lartë vdekshmërie ishin ata mbipeshë”, tregon Claudio Mastroianni, drejtor i klinikës së sëmundjeve infektive në poliklinikën Umberto në Romë.

Sipas ekspertëve, personat me masë trupore nga 35 në 40 janë më të rrezikuar. / TopChannel

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here