Kryefaqja Kuzhina Supë djegëse me kungull dhe xhenxhefil – plot vlera ushqyese

Supë djegëse me kungull dhe xhenxhefil – plot vlera ushqyese

0
Shpërndaje

Rolina Naço, dietologe

Një produkt me shumë vlera ushqyese është kungulli i dimrit.
Ja dhe në recetë për ta përdorur!

Supë djegëse me kungull dhe xhenxhefil
Përbërësit:
• 1 lugë gjellë me gjalpë,
• 1 lugë me vaj ulliri,
• 1 filxhan qepë, të prera në kubë,
• ½ filxhan selino të prerë në kubë,
• ½ filxhan presh të copëtuar,
• 1 thelb hudhër të grirë,
• 1 lugë çaji me xhenxhefil të freskët të grirë,
• 4 gota lëng supë pulë,
• 3 gota me kungull të qëruar, pastruar nga farat dhe të prerë në kubë,
• ½ lugë çaji më kripë,
• 2 lugë çaji me sheqër kafë,
• 1/8 lugë çaji me arrë,
• 6 lugë gjellë me kos me % yndyrë të ulët.

Supa rekomandohet të përdoret si një pjatë e parë në vaktin e drekës ose dhe në vaktin e darkës si një pjatë më e lehtë mund të shoqërohet me nje bruskete ne rikota ose gjizë pa kripë për të plotësuar nevojat ditore edhe në proteinë!
Grupmoshat që rekomandohet të përdoret pak më shpesh janë:
1) mosha e tretë mbi 65 vjec
2) fëmijët
3) adultet që kryejnë një ritual të përditëshem shumë të ngarkuar (stress- lifestyle)
4) atlet
5) gjatë shtatëzanisë edhe laktacionit

Ky produkt ushqimor është i pasur në kripëra minerale si : Kalium, Magnes, Zing./Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here