Kryefaqja Femijet Tërshëra për fëmijë, 3 receta gatimi

Tërshëra për fëmijë, 3 receta gatimi

0
Shpërndaje

3 menyrat si të konsumojnë fëmijët më shumë tërshërë 

 1. Përgatisni së bashku me fëmijët biskota me tërshërë.
 2. Zevendesojuni adoleshentëve drithërat e zakonshëm të mëngjesit, me tërshërë, mjaltë dhe stafidhe, të përgatitura në shtëpi me qumësht.
 3. Vendosni tërshërë në supat që përgatisni, ne fund te gatimit.

Krem me banane

Përgatitja 10min / Gatimi 5-7min / 4 racione

 • 225gr tërshërë e shtypur
 • 550gr qumësht me pak yndyrë
 • 2 banane të maturuara, të prera në feta
 • pak kanellë
 • 4 lugë të vogla mjaltë

Përgatitja 

 1. Zieni tërshërën me qumështin duke e përzier vazhdimisht.
 2. Shpërndani qumështin me tërshërë në 4 tasa dhe vendosni tërshërën përsipër. I hidhni pak kanellë dhe mjaltin dhe e shërbeni të ngrohtë.

Biskota me tërshërë 

Përgatitja 15min / Gatimi / 15-20min / 9 copë 

 • 3 lugë të mëdha miell që fryhet vetë (miell per kek)
 • 3 lugë të mëdha sheqer kaf
 • 100gr tershere e shtypur
 • 1 luge të madhe rrush të thatë
 • 2 lugë të mëdha fara kungulli
 • 1 lugë të madhe fruta të thatë te prerë dhe të pjekur
 • 100gr gjalpë
 • 1 luge mjaltë

Përgatitja 

 1. Vendosni letër furre në tepsi dhe lyejeni me gjalpë. Në një tas hidhni miellin, sheqerin, tërshërën, rrushin e thatë, farat dhe frutat e thatë, dhe i përzieni mirë.
 2. Vendosni në tenxhere gjalpin dhe mjaltin dhe i ngrohni vetëm pak sa te shkrijë gjalpi. E vendosni mbi përbërjen e tërshërës dhe përzieni mirë.
 3. Vendosni masën e formuar në tepsi dhe e shtypni me duar në mënyrë që të shtrohet uniform. E piqni në furrë të nxehur në 200 gradë C që më parë, për 20 minuta. E nxirrni nga furra, dhe ndërkohë që është e ngrohtë, e prisni me kujdes në 9 katrorë të vegjël. I lini të ftohen në tepsi.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here