Kryefaqja Aktualitet Tomini: Vaksinohuni tani për të qenë të mbrojtur gjatë vjeshtës

Tomini: Vaksinohuni tani për të qenë të mbrojtur gjatë vjeshtës

0
Shpërndaje

Të vaksinuarit kundër Covid-19 në Shqipëri kanë kaluar 1 milion e 198 mijë ndërsa  rreth 24% e popullsisë i kanë marrë të dy dozat e vaksinës. Me konfirmimin e variantit “Delta” autoritetet shëndetësore kanë shtuar thirrjet për të përmbushur kalendarin e plotë.  Sipas tyre vetëm përmes vaksinimit mund të  frenohet epidemia  dhe shfaqja e mutacioneve të reja.

Mutacioni Indian i Covid-19 po prek më shumë të rinjtë dhe të pavaksinuarit ndërsa  numri i të infektuarve po pëson rritje. Zëvendësministrja e Shëndetësisë Eugena Tomini apelon për të përfituar nga muaji i hapur i vaksinimit për të qenë më të mbrojtur gjatë vjeshtës.

“Nëse do jemi të vaksinuar është e rëndësishme të parandalojmë format e rënda, hospitalizimin dhe për rrjedhojë edhe vdekjen. Përgatitja për vjeshtë-dimër fillon tani”, shprehet Tomini. Ashtu si dhe shtete të tjera dhe në vendin tonë ekspertët e shëndetësisë po vlerësojnë mundësinë për të përforcuar mbrojtjen anti-Covid me një dozë të tretë vaksine.

“Ekspertët shikojnë dhe vlerësojnë situatën jo vetëm në rajon por edhe në botë. Deri më tani nuk është gjykuar marrja e një doze të tretë”, thotë ajo. Gjatë gushtit çdo person mbi 18-vjeç mund të marrë vaksinën anti-Covid duke u paraqitur në qendrën shëndetësore vetëm me kartë identiteti.

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here