Kryefaqja Box 4 Trajtim fytyre me avull në kushte shtëpie

Trajtim fytyre me avull në kushte shtëpie

0
Shpërndaje

Mënyra më e mirë dhe e lehtë për të trajtuar poret është trajtimi me avull. Trajtimi me avull ndihmon lëkurën për të hapur poret dhe për ta pastruar nga papastërtitë.

Udhëzime:

  • trajtim avulliPastroni fytyrën mirë, që mos të ketë asnjë papastërti.
  • Merrni një tas të madh (ose legen) me ujë të nxehtë duke avulluar dhe vëreni në një tavolinë.
  • Vëjeni kokën mbi tasin me ujë dhe mbulojeni me peshqir, në mënyrë që avulli i ujit të nxehtë të qarkullojë në fytyrë.
  • Përdorni disa pika vaji esencial për ta bërë këtë proçedurë edhe më efektive (kjo është opsionale)
  • Rrini më fytyrën e mbuluar më peshqir për 5-10 minuta, deri sa avulli të kryejë funksionin e tij dhe të hapë poret.
  • Pasi ta keni mbaruar trajtimin me avull, qëndroni për disa minuta në ambient të thatë deri sa të qetësoheni.
  • Aplikoni në fytyrë me anë të një pambuku pak uthull molle dhe vaj kokosi (sepse avulli mund ta thajë lëkurën nëse nuk e hidratoni pas tij)
  • Aplikimin e avullit mund ta përdorni 1 herë në jave për të eleminuar puçrrat, poret dhe problemet e tjera të lëkurës.

Përshtati në shqip për “Shëndet+” : Daniela Bardhi

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here