Kryefaqja Box 2 Ujë i vakët me limon çdo mëngjes esëll dhe ja 21 përfitimet...

Ujë i vakët me limon çdo mëngjes esëll dhe ja 21 përfitimet shëndetësore që merrni

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Daniela Burnazi

Mëngjesi është një nga vaktet më të rëndësishme dhe mënyra e duhur për ta nisur atë është me një gotë ujë të vakët me limon. Limoni është një agrume e pasur me vitamina dhe minerale dhe përmban shumë pak kalori, rreth 26 kalori për një kokërr limoni.

Në këtë postim do t’ju paraqesim 21 përfitime shëndetësore       që merrni nëse e nisni ditën me një gotë uji të vakët me limon:

 • Forcon imunitetin
 • Vepron si detoksifikues
 • Parandalon infeksionet: pirja e ujit të vakët me limon parandalon në rritjen dhe shumimin e baktereve që shkaktojnë sëmundje dhe infeksione.
 • Përmirëson shëndetin oral dhe aromën e pakëndshme të gojës
 • Qetëson dhe rregullon aparatin respirator.
 • Parandalon dhe/ose lehtëson infeksionet e traktit urinar.
 • Përshpejton metabolizmin
 • Ju ndihmon të bini në peshë
 • Redukton rriskun për të pasur infrakt në zemër
 • Lehtëson diskomfortin si pasojë e konstipacionit (kapsllëkut).
 • Pastron lëkurën dhe redukton shenjat e plakjes, duke përfshirë edhe eliminimin e rrudhave.
 • Lehtëson diskomfortin si pasojë e konstipacionit (kapsllëkut).
 • Përmirëson shëndetin e mëlçisë, ju jep energji enzimave të mëlçisë
 • Përmirëson shëndetin e lëkurës.
 • Pastron të gjitha organet e trupit.
 • Ndihmon në shërimin e dhimbjes së kokës.
 • Parandalon dehidratimin.
 • Është perfekt për shëndetin e veshkave.
 • Balancon nivelet e Ph në trup.
 • Përmirëson shenjat e inflamacionit dhe vepron si një reduktues i dhimbjes së lehtë.
 • Redukton prodhimin e mukusit në rrugët e ajrit./ shëndeti.com.al / HealthLine

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here