Kryefaqja Box 5 Ushqimet që ju duhen kundër anemisë

Ushqimet që ju duhen kundër anemisë

0
Shpërndaje

Anemia si pasojë e mungesës së hekurit në organizëm manifestohet me një sërë simptomash.Ndjesia e lodhjes pas gjumit, e të ftohtit të vazhdueshëm, ethet dhe plogështia janë disa prej tyre.

Njeriu mund të ketë mungesë hekuri në organizëm për shkaqe nga më të ndryshmet, ku përfshihet ushqyerja e keqe, sëmundjet kronike, mosha dhe gjinia. Trupi e përdor hekurin për të prodhuar hemoglobinë. Hemoglobina transferon oksigjenin në të gjithë trupin.Mungesa e hekurit nënkupton më pak oksigjen në organizëm dhe fillimin e anemisë.

Më të rrezikuar nga anemia e shkaktuar nga mungesa e hekurit:

Gratë

Gratë janë më të rrezikuara nga mungesa e hekurit për shkak edhe të ciklit të tyre menstrual.Gratë shtatzënë nga ana tjetër kanë nevojë edhe për suplementë të hekurit.

Të moshuarit

Me kalimin e moshës, oreksi është gjithnjë në rënie. Vaktet pakësohen dhe sasia e hekurit e marrë nga ushqimit gjithashtu.

Njerëzit që marrin medikamente

Sipas të dhënave përdorimi i medikamenteve të ndryshme shteron sasitë e hekurit në organizëm. Ilaçet për hollimin e gjakut siç është aspirina, e të tjera si këto kanë efekt negativ sa i përket sasive të hekurit.

Njerëzit Që Vuajnë Nga Sëmundjet Kronike

Sëmundjet që shkaktojnë humbje të gjakut siç janë ulçera apo tumori i zorrës së trashë, janë shpesh shkaqe të fshehura të mungesës së hekurit.

Burime Të Mira Ushqimore Të Hekurit

Burime të mira ushqimore të hekurit janë:

Spinaqi,

Agrumet,

Boronicat,

Gjalpi i kikirikut,

Farat e kungullit,

Fasulet dhe thjerëzat,

Frutat e thata.

Sa i përket suplementëve, ato mund të merren vetëm nëpërmjet mjekut./shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here