Kryefaqja Lajm kryesor Ushqimi i duhur për sëmundjet kronike të veshkave

Ushqimi i duhur për sëmundjet kronike të veshkave

0
Shpërndaje

Nga Alket Koroshi, mjek nefrolog

Ju mund të keni nevojë të ndryshoni ushqimet që hani për të menaxhuar me mire sëmundjen tuaj kronike të veshkave (CKD). Konsultohuni me një dietolog ose nefrolog për të zhvilluar një plan që përfshin ushqime që ju pëlqejnë të hani duke ruajtur shëndetin e veshkave.

Hapat e mëposhtëm do t’ju ndihmojnë të hani siç duhet kur menaxhoni sëmundjen e veshkave

Hapi 1: Zgjidhni dhe përgatisni ushqime me më pak kripë dhe natrium

Pse? Për të ndihmuar kontrollin e tensionit tuaj. Dieta juaj duhet të përmbajë më pak se 2300 miligram natrium çdo ditë.

Per kete bleni ushqime të freskëta me shpesh. Natriumi (një pjesë e kripës) i shtohet shumë ushqimeve të përgatitura ose të paketuara që blini në supermarket ose në restorante.

Gatuani ushqime te pergatitura vete qe nga fillimi në vend që të hani ushqime të gateshme , apo ushqime «të shpejta», darka të ngrira dhe ushqime të konservuara që janë më të larta në natrium. Kur përgatitni ushqimin tuaj, kontrolloni atë që futet në të.

Përdorni erëza, barishte dhe erëza pa natrium në vend të kripës.

Kontrolloni për natrium në etiketën e paketave ushqimore. Shpëlani mire perimet të konservuara, fasulet, mishin dhe peshkun me ujë para se të hani.

Kërkoni ne supermarket etiketa ushqimore me fjalë si ushqim pa kripë; ose të ulët, të zvogëluar, ose pa kripë ose pa natrium; ose të kripura lehtë.

Kërkoni gjithashtu sasinë e yndyrave të ngopura dhe trans të listuara në etiketë.

Hapi 2: Hani sasinë e duhur dhe llojet e duhura të proteinave

Pse? Për t’ju ndihmuar në mbrojtjen e veshkave. Kur trupi juaj përdor shume proteina, atëherë ai prodhon dhe shume mbeturina. Veshkat tuaja largojnë këto mbeturina. Ngrënia e më shumë proteinave nga sa keni nevojë mund t’i bëjë veshkat tuaja të punojnë më shumë ( te lodhen ato).

Hani sasi të vogla të ushqimeve proteinike.

Proteina gjendet në ushqime nga bimë dhe kafshë. Shumica e njerëzve hanë të dy llojet e proteinave. Bisedoni me mjekun tuaj se si të zgjidhni kombinimin e duhur të ushqimeve proteinike për ju.

Ushqime me proteina shtazore: pulë, peshk, mish, vezë, bulmet

Kur themi te hani një porcion te gatuar te pulës, peshkut ose mishit kjo është rreth 100 gram. Kur themi një porcion të qumështit është afro ½ gotë qumësht ose kos, ose një fetë djathë.

Ushqime proteinike bimore: bathët, fasulet , arrat, drithërat

Rekomandohet te hani një porcion te fasuleve të gatuara domethënë është rreth ½ kupe , dhe një pjesë te arrave është cerek gote . Porcioni i bukës është një fetë e veetme, dhe porcioni i orizit të gatuar eshte gjysem gote .

Hapi 3: Zgjidhni ushqime që janë të shëndetshme për zemrën tuaj

Pse? Për t’ju ndihmuar që dhjami të mos mbuloje enët e gjakut, zemrën dhe veshkat.

Skarë, dhe pjekje në vend të tiganisjes .

Gatuani me një sasi të vogël të vajit të ullirit në vend të gjalpit.

Hiqeni yndyrën nga mishi dhe hiqni lëkurën nga shpendët para se të hani.

Mundohuni të kufizoni yndyrnat e ngopura dhe trans.

Lexoni etiketën e ushqimit. Ushqime të shëndetshme për zemrën janë:

copa te mishit te njome, shpendët pa lëkurë, peshk, fasule, perime, fruta, qumësht, kos dhe djathë pa yndyrë

Kufizoni alkoolin: Pini alkool vetëm në sasi te pakët: jo më shumë se një gote teke në ditë nëse jeni grua, dhe jo më shumë se dy nëse jeni burrë. Pirja e shumë alkoolit mund të dëmtojë mëlçinë, zemrën dhe trurin dhe të shkaktojë probleme serioze shëndetësore. Pyesni mjekun tuaj sa alkool mund të pini në mënyrë të sigurt.

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here