Kryefaqja Aktualitet Varianti Delta në 92 vende/ OBSH: Vaksinat janë të efektshme edhe ndaj...

Varianti Delta në 92 vende/ OBSH: Vaksinat janë të efektshme edhe ndaj tij

0
Shpërndaje

Varianti Delta i koronavirusit, i cili po shkakton rritje të rasteve në të gjithë botën, mund të ketë një shkallë rezistence ndaj vaksinave. Megjithatë, ekspertë të OBSH-së theksojnë se në përgjithësi vaksinat mbeten shumë efektive në mbrojtjen nga varianti i zbuluar fillimisht në Indi. Maria Van Kerkhove tha: “Ky është një mesazh me të vërtetë i rëndësishëm që duam ta bëjmë të qartë. Edhe pse shohim një efektshmëri të zvogëluar, vaksinat mbeten të efektshme në parandalimin e sëmundjeve të rënda dhe të vdekjeve, përfshirë edhe ato nga varianti Delta”.

Kreu i OBSH-së, Tedros Adhanom Gebrejesus, deklaroi se varianti është identifikuar në 92 vende dhe ka ngadalësuar trendin global të rënies së infektimeve pas 8 javësh radhazi: “Ritmi i rënies së infektimeve në shumicën e rajoneve është ngadalësuar dhe çdo rajon ka vende që po përjetojnë rritje të shpejtë të rasteve dhe vdekjeve. Në Afrikë, numri i infektimeve dhe vdekjeve është rritur me gati 40% javën e kaluar”.

Përhapja e variantit Delta detyroi Britaninë e Madhe të shtyjë me katër javë rihapjen e plotë të ekonomisë. Në Shtetet e Bashkuara, ku niveli i vaksinimit është relativisht i lartë, zyrtarët shëndetësorë kanë paralajmëruar se varianti Delta mund të bëhet lloji dominues i koronavirusit gjatë verës. Megjithatë, të dhënat sugjerojnë se rastet po rriten në zonat ku niveli i vaksinimit është i ulët. Në Izrael, një prej vendeve me mbulimin më të mirë të vaksinave në botë, autoritetet shëndetësore kanë bërë thirrje për vaksinimin e shpejtë të adoleshentëve të moshave 12 deri në 15 vjeç, për shkak të shpërthimeve lokale të rasteve me koronavirus.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here