Kryefaqja Box 4 Vendosni një thelb hudhër poshtë jastëkut, ja pse!

Vendosni një thelb hudhër poshtë jastëkut, ja pse!

1
Shpërndaje

Përgatiti për gazetën “Shëndet+’”: Elena Beta

Një nga ushqimet më të shëndetshme në botë është hudhra dhe nuk është e habitshme të pohoet se ajo është e mbushur me ushqyes dhe përfitimet shëndetësore që jep në organizëm janë të shumta.hudher

Hudhra rekomandohet të konsumohet në baza ditore. Ajo është përdorur për një kohë shumë të gjatë në mjekësinë tradicionale, për parandalimin dhe trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore.

Në kohët e lashta në Egjipt, hudhra është përdorur thjesht duke e përtypur, kryesisht për vetitë e saj antibiotike dhe medicinale.

Ju mund të rrisni përfitimet e hudhrës nëse e shtypni para se ta konsumoni, por do t’i shkatërroni ato në qoftë se e gatuani. Kjo është arsyeja pse duhet ta shtypni hudhrën, ta lini për 15 minuta dhe pastaj ta hani.

Mund të shtoni pak vaj perimesh dhe majdanoz, për të eliminuar erën e fortë.

Pse duhet të vendosni hudhër nën jastëk?

Kjo metodë është përdorur shumë kohë më parë. Arsyeja kryesore është se hudhra përmirëson cilësinë e gjumit. Ka edhe metoda të tjera të dobishme të ngjashme me këtë,  disa njerëz të vënë hudhër në xhepat e tyre. Ata e bëjënë këtë veprim për të eliminuar negativitetin nga jeta e tyre. Edhe vendosja e hudhres poshtë jastëkut ka të njëjtin efekt. Ajo t’ju ndihmojë të bëni gjumë të rehatshëm dhe do të eleminojë të gjitha energjitë negative rreth jush.

Burimi: tophealthycente/http://shëndeti.com.al

1 Koment

  1. ska burre nene te kuptoje se cfare ndodh me hudhren e shtypur per 15 minuta, mer hudhra oksigjen dhe ndodhin reaksione ??ju lutemi shume na e shpjegoni se nuk jemi te marre

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here