Kryefaqja Box 3 Vetitë kurative të sherebelës

Vetitë kurative të sherebelës

0
Shpërndaje

Blerina Bombaj, dietologe/ Shëndeti Online dhe gazeta ‘Shëndet+’

Përdorimi ndër shekuj si bimë kurative

Në shekullin e 10-të, mjekët arabë e përdornin sherebelën për të kthjelluar mendjen. Ndër shekuj sherebela është përdorur për të kuruar probleme të rrugëve të frymëmarrjes.

Murgjit e mesjetës e kanë bërë shurup duke e kombinuar me mjaltë dhe uthull molle dhe e kanë përdorur si ilaç kundër kollës, ftohjeve, dhimbjes së grykëve dhe bronkitit.

Kinezët e lashtë e kanë këmbyer një kuti sherebele nga Hollanda me tre kuti çaji të zi. Ata e kanë përdorur si konservant, si ilaç por edhe si aromë. Një përdorim tjetër popullor ka qenë konservimi i mishit me sherebel të tharë dhe kripë, në mënyrë që të ruhej për një kohë më të gjatë.

Përdorimi i sherebelës në kohët moderne…

Acidet lëyrore që gjenden te sherebela kanë veti antiseptike, antivirale dhe antimykotike. Gjithashtu sherebela ka veti anti-hidrotike duke ulur përspirimin nëpërmjet djersës.

Ajo ka edhe veti antioksiduese dhe anti-inflamatore.
Çaji i sherebelës me mjaltë dhe lëng limoni mbetet një solucion shumë i mirë për gargar për bajamet e inflamuara dhe gryket e skuqura. Madje përdoret nga tenoë të ndryshëm për të përmirësuar performancën vokale.

Ndër shekuj, çaji i sherebelës është përdorur për të kthjelluar mendjen dhe për të stimuluar funksionin e trurit. Sipas studimeve, duket se sherebela mund të ketë efekt pozitiv për pacientet që vuajnë nga sëmundja e alcajmer-it.

Çaji i sherebelës, ja si ta përgatisni

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here