Kryefaqja Lajm kryesor Zbulohen nivele të rrezikshme të arsenikut në 7 produkte ushqimore për bebe

Zbulohen nivele të rrezikshme të arsenikut në 7 produkte ushqimore për bebe

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Nivele të rrezikshme të arsenikut janë gjendur në 7 produkte me përmbajtje orizi, të shitura nëpër supermarkte dhe shumë të konsumuara nga fëmijët.

Testet e kryera në 26 produkte të ndryshme të orizit, në kuadër të programit Channel 4’s Food Unwrapped, zbuluan se thuajse treçereku i këtyre produkteve i thyenin rregullat e BE-së për sigurinë.

Eksperti Andy Meharg rekomandon prindërit që mos t’i ushqejnë foshnjat me më shumë se 30 gramë produkte me përmbajtje orizi në ditë – rreth 3 lugë gjelle.

“Unë nuk do t’i ushqeja fare foshnjat me oriz”, shprehet ai për Daily Mail.

“Si prind, nuk do ta ndërmerrja këtë risk”.

Profesor Meharg, nga Universiteti Belfast, thotë se përqendrimet sado të vogla të arsenikut mund të kenë disa pasoja në zhvillimin e sistemit imunitar të fëmijës, rritjet dhe koeficientin e inteligjencës.

Disa ushqime përmbajnë në mënyrë natyrale nivele të ulëta të arsenikut, megjithatë orizi ka nivele më të larta sepse rritet në fusha me shumë ujë ku absorbohet më lehtë.

Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here