Kryefaqja Box 6 Zbuloni 3 kurat më të mira natyrale për parandalimin e osteoporozës

Zbuloni 3 kurat më të mira natyrale për parandalimin e osteoporozës

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Për të luftuar shfaqjen e osteoporozës është e rëndësishme ajo që hamë. Për këtë duhet të ndiqet një dietë ushqyese e balancuar me një përbërje kalorike, të përshtatshme me nevojat fiziologjike të individit.

Qumësht dhe fara susami

Siç mund ta dini tashmë, qumështi është një nga burimet më të rëndësishme të kalciumit që gjendet në natyrë. Dhe, nëse nuk jeni alergjik ndaj laktozës, qumështi është një nga kurat më të mira kundër osteoporozës.

Efektet e tij, të kombinuara me aminoacidet dhe mineralet nga farat e susamit, janë të domosdoshme për forcimin e kockave.

Përbërësit

 • 1 gotë me qumësht
 • 1 lugë gjelle fara susami të copëtuara

Përgatitja

 • Ziejeni qumështin dhe përzieni me farat e susamit.
 • Konsumoni minimumi 3 herë në javë nga kjo përzierje.

Ekstrakt majdanozi

Përbërësit antioksidues dhe anti-inflamator të majdanozit janë të dobishëm në trajtimin parandalues të problemeve me sistemin skeletor dhe kyçet.

Majdanozi përmban boron dhe fluoride, dy përbërës esencialë që ndihmojnë në parandalimin e humbjes së densitetit kockor dhe frakturave.

Përbërësit

 • 2 lugë gjelle majdanoz
 • 1 kupë ujë

Përgatitja

 • Hidhni majdanozin tek uji i valuar dhe lëreni të zbutet për 10 minuta.
 • E kulloni mirë dhe e pini 2 herë në ditë.

Lëng me brokoli dhe mollë

Brokoli është një nga perimet me sasinë më të lartë të kalciumit. Në të njëjtën kohë ai siguron minerale si kalium dhe magnez. Në këtë rast ju sugjerojmë që të kombinoni bokolin me karota, marule dhe mollë.

Përbërësit

 • ½ brokoli (e zieni pak në avull)
 • Gjethet e marules
 • 3 karota
 • 1 mollë

Përgatitja

 • I lani mirë përbërësit, i hidhni në shtrydhëse dhe shtoni pak ujë.
 • Shtrydhni mirë derisa të formohet një masë homogjene dhe konsumojeni menjëherë
 • Përsëriteni këtë trajtim disa herë në javë.

 

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here