Kryefaqja Box 5 18 mënyra natyrale për të ulur tensionin e lartë të gjakut pa...

18 mënyra natyrale për të ulur tensionin e lartë të gjakut pa medikamente

0
Shpërndaje

nga Daniela Burnazi

Presioni i lartë i gjakut është një nga sëmundjet më të shpeshta dhe ndër më të rrezikshmet sepse mund të dëmtojë zemrën. Kjo sëmundje prek 1 në 3 persona në SHBA dhe me shumë se 1 miliard njerëz në të gjithë botën.

Nëse nuk stabilizohet, presioni i lartë i gjakut rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe goditjes në tru.

Ja 18 mënyra natyrale si ta ulni presionin e lartë të gjakut pa medikamente:

 1. Ecni dhe bëni aktivitet fizik rregullisht
 2. Reduktoni konsumimin e natriumit: kripa është një nga armiqtë kryesorë të tensionit të lartë të gjakut. Mundohuni ta konsumoni sa më pak.
 3. Mos pini alkool
 4. Konsumoni ushqime të pasura me kalium: të tilla si domate, patate të ëmbla, pjepër, avokado, portokall, kajsi, banane, ton, salmon, arra, fara të ndryshme, qumësht, kos, fasule etj.
 5. Reduktoni kafeinën: kafja dhe produktet me kafeinë ndikojnë në rritjen e presionit të gjakut.
 6. Mos u stresioni: stresi është një nga armiqtë kryesorë të presionit të lartë të gjakut.
 7. Hani çokollatë të zezë dhe kakao: konsumojini në sasi të vogla kur keni nevojë për energji dhe keni reduktuar kafen.
 8. Humbni peshë: mbipesha ndikon negativisht në presionin e lartë të gjakut.
 9. Mos pini duhan
 10. Mos konsumoni sheqer, përdorni ëmbëlsues më të shëndetshëm të tillë si mjalti.
 11. Konsumoni manaferra: ato kanë në përbërje polifenolë, element i cili ju përmirëson shëndetin e zemrës dhe ju ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut. Mund të përdorni dhe çaj manaferrash.
 12. Meditoni dhe përmirësoni teknikat e frymëmarrjes.
 13. Hani ushqime të pasura me kalcium: rekomandimi i kalciumit në baza ditore është 1.000 mg në ditë. Për gratë mbi 50vjeç dhe burrat mbi 70 vjeç është 1.200 mg në ditë. Kalciumin mund ta merrni nga qumështi dhe nënproduktet e tij, nga fasulet, sardelet etj.
 14. Merrni suplemente natyrale: këto duhet t’i merrni me këshillën e mjekut.
 15. Hani hudhra.
 16. Pini çaj hibiscus.
 17. Hani ushqime të pasura me magnez: magnezi është një element shumë i rëndësishëm që ndihmon në uljen e presionit të lartë të gjakut.
 18. Pini ujë me limon.

Burimi: Medical News Today

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here