Kryefaqja Shendeti a-z D 2 në1/ Dieta që ndihmon në menaxhimin e diabetit dhe rënien në...

2 në1/ Dieta që ndihmon në menaxhimin e diabetit dhe rënien në peshë

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Agjërimi për 2 ditë në javë mund të ndihmojë pacientët me diabet të humbasin peshë dhe mbajnë nën kontroll nivelet e sheqerit në gjak me po aq efikasitet sa dietat e tyre të përditshme. Ekspertët thonë se njerëzit mund të përfitojnë nga dieta 5:2, ku pesë ditë në javë hahet normalisht dhe 2 ditët e tjera konsumon 600 ose më pak kalori.

Një studim afatshkurtër, i pari në botë i këtij lloji, i kryer nga Universiteti i Australisë Jugore,  ka zbuluar se dieta 5:2 mund të funksionojë po aq mirë se kufizimi i kalorive për 7 ditë në javë. Rënia nga pesha është e rëndësishme për menaxhimin e diabetit të tipit 2, që prek me miliona njerëz në të gjithë botën dhe lidhet shpesh me të qenët mbipeshë.

Agjërimi për dy ditë – por jo rresht – mund të jetë më e lehtë për njerëzit se thjesht kufizimi çdo ditë i ushqimeve.

Burimi: Daily Mail / Shendeti.com.al

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here