Kryefaqja Box 6 4 gjëra në kuzhinën tuaj që mbajnë mikrobe dhe mund të ju...

4 gjëra në kuzhinën tuaj që mbajnë mikrobe dhe mund të ju helmojnë

0
Shpërndaje

nga Daniela Burnazi

Kuzhina mund të mbajë produkte që mund të ju dëmtojnë shëndetin dhe ju nuk e dini. Në këto postim do t’ju tregojmë disa prej tyre:

Sfungjeri i enëve: një nga produktet më të pista në kuzhinë është sfungjeri i enëve sepse akumulon baktere të shumta nga ushqimet. Duhet ta ndërroni sfungjerin e enëve të paktën 1 herë në 2 javë.

Ushqimet e ndenjura: gjella apo ushqime të tjera duhet të qëndrojnë në frigorifer maksimumi 2 ditë.  Mos konsumoni ushqime shumë të ndenjura sepse mund të helmoheni.

Erëzat e ndenjura: ndoshta nuk e dinit, por erëzat që qëndrojnë më shumë se 1 vit humbasin fuqinë dhe aronën e tyre.

Të bardha vezësh në kuti ose kanace: blini vezë të freskëta dhe mund të ndani të bardhën nga e verdha. Kutitë me të bardha vezësh prishen disa orë pas hapjes së tyre dhe janë burim helmimi.

Burimi: HEALTH

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here