Kryefaqja Dieta 5 gjëra që mund të bëni gjatë këtij muaji për të përmirësuar...

5 gjëra që mund të bëni gjatë këtij muaji për të përmirësuar shëndetin

0
Shpërndaje

Këshilla nga dietologia Blerina Bombaj

  1. Hani më shumë thjerrëza- ato janë një burim i shkëlqyer i hekurit e proteinave bimore dhe mund të kombinohen lehtësisht me shumë ushqime të tjera të shijshme.
  2. Mbani nën kontroll presionin e gjakut- veçanërisht e rëndësishme nëse jeni duke bërë trajtime shëndetësore që mund të vendosin në rrezik shëndetin e zemrës.
  3. Merruni me aktivitet fizik- që të mund të ndërtoni një trup më të fortë e të përmirësoni shëndetin e përgjithshëm.
  4. Limitoni pijet me sheqerna të shtuar- ato rrisin rrezikun e disa sëmundjeve, përshirë edhe kancerin.
  5. Hani më shumë fruta e perime- një dietë e balancuar me shumëllojshmëri frutash e perimesh, si ajo Mesdhetare, i sjell përfitime të shumta gjithkujt.

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here