Kryefaqja Shendeti a-z D 5 ushqimet që duhet t’i shmangni patjetër nëse vuani nga diabeti

5 ushqimet që duhet t’i shmangni patjetër nëse vuani nga diabeti

0
Shpërndaje

Përshtati në shqip: Blertina Koka

Personat që nuk vuajnë nga diabeti mund të konsumojnë herë pas here patate të skuqura apo ëmbëlsira. Edhe pse janë të pashëndetshme dhe mund t’ju shtojnë në peshë, konsumimi i tyre nuk është fundi i botës. Ndërsa, për personat që vuajnë nga diabeti, ngrënia e këtyre ushqimeve mund të ketë pasoja të rënda për jetën.

Është e vështirë të thuhet çfarë është mirë dhe çfarë jo duke qenë se çdo pacient me diabet është disi ndryshe nga tjetri, megjithatë, ata duhet të kenë kujdes se çfarë konsumojnë.

Si nivelet e larta ashtu edhe të ulëta të sheqerit në gjak – hiperglicemia dhe hipoglicemia – mund të shkaktojnë simptoma të tilla si të vjella, dhimbje në stomak, rrahje të shpejta zemre, dridhje dhe marramendje. Në raste më ekstreme, nivelet e larta ose të ulëta të sheqerit në gjak mund të kenë pasoja të rënda, deri në vdekje.

Nëse vuani nga diabeti dhe po përjetoni këto simptoma, duhet të vizitoheni patjetër tek mjeku specialist.

Cilat ushqime shkaktojnë më shumë probleme tek pacientët që vuajnë nga diabet?

Shfletoni galerinë…

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here