Kryefaqja Box 4 ASTMA tek fëmijët: ja simptomat që e tregojnë

ASTMA tek fëmijët: ja simptomat që e tregojnë

0
Shpërndaje
Sick boy tired from chest coughing holding inhaler, having asthma allergy using the asthma inhaler. Cough during the epidemic of SARS, Pneumonia and influenza. Child Coughs Lying In Bed.

nga Daniela Burnazi

Astma prek 10 – 12% të fëmijëve në SHBA dhe është një nga shkaqet kryesore të sëmundjeve kronike tek fëmijët. Ndërsa simptomat e astmës mund të fillojnë në çdo moshë, shumica e fëmijëve kanë simptomat e tyre të para deri në moshën 5 vjeç.

Jo të gjithë fëmijët me astmë gulçojnë. Kollitja kronike me astmë mund të jetë e vetmja shenjë e dukshme si fillim. Fëmijës mund t’i bëhet bronkilit i përsëritur.

Simptomat pak më të “pazakonta” të astmës tek fëmijët:

– frymëmarrje e shpejtë

– psherëtima

– lodhje e vazhdueshme

– paaftësia për të bërë aktivitete fizike

– ankth

– kollë kronike pa fishkëllimë

– vështirësi në gjumë ose astmë gjatë natës

Duhet të keni parasysh se simptomat e astmës mund të imitohen nga kushte të tjera shëndetësore të tilla si bronkiti, ftohja etj.

Në rast se vëreni se këto simptoma përsëriten tek fëmija juaj atëherë duhet ta çoni tek mjeku për kontroll.

Burimi: Web MD

LËR NJË MESAZH

Please enter your comment!
Please enter your name here